Skansen na Wiejskiej

Skansen na Wiejskiej

Czytam sobie „Wielką czwórkę” Scotta Galloway’a i pierwsze co przychodzi mi na myśl to to, że politycy są jak ci generałowie, którzy zawsze są przygotowani do wygrania poprzedniej wojny. Zupełnie jak Francuzi, ktorzy po pierwszej wojnie wybudowali linię Maginota, żeby zatrzymać następną inwazję, a Hitler ją zwyczajnie ominął i cała zabawa na nic.

W czasach kiedy wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie decyzje dotyczące przyszłości naszych dzieci podejmują ludzie zatrzymani w pojmowaniu świata na etapie zamawiania telefonu do Warszawy na poczcie w Koluszkach.

Takie na przykład nawoływanie do dzietności i zachęcanie zasiłkami do replikowania swoich genów, niezależnie od ich jakości. Czołowy argument- bo kto będzie pracował na nasze emerytury? Pomijam wątpliwą moralnie transkację z przyszłym pokoleniem czyniącą z jeszcze nieurodzonych naszych przyszłych niewolników. Ale czy ktokolwiek zastanowił się, gdzie to oni będą pracowali na te hipotetyczne emerytury? W zrobotyzowanych sklepach, czy samochodach kierowanych przez algorytmy? Czy  żaden z politykow nie jechał jeszcze Uberem, ani nie zrobił zakupów online?

Moja przyjaciółka prowadząca biuro księgowe, zmęczona użeraniem się z pracownicami, płaceniem za ich L4, macierzyńskie i wychowawcze, poważnie zastanawia się nad zautomatyzowaniem większości obliczeń i wywaleniem towarzystwa na bruk. Algorytm nie potrzebuje wolnego, ani przerwy na papierosa, nie trzeba za niego płacic zusu, ani wysyłać na zaległy urlop. Kto powstrzyma pracodawców przed potanieniem kosztów siły roboczej? Za parę lat pan Piotr Duda nie będzie musiał troszczyć się o wolne niedziele pań z Biedronki, bo one wszystkie dni będą miały wolne, a nasze zakupy zapakuje stale uśmiechnięty robot, a pod drzwi dostarczy dron. Po drodze ściągając należność z telefonu.

Oczywiście, ludzie będą nadal potrzebni. Ale tylko zdolni, wykształceni, elastycznie dostosowujący się do wymagań rzeczywistości. Specjaliści. Reszta dostanie na pociechę najniższy zasiłek i przesiedzi życie na kanapie, oglądając seriale z Netflixa. W społeczeństwach rozwiniętych kwestia płacenia ludziom na przeżycie bez wymagania pracy jest coraz poważniej dyskutowana, bo pracy jest coraz mniej i nie ma możliwości wygenerowania nowych stanowisk w miejsce likwidowanych przez automatyzację.

Zamiast w dzietność powinniśmy inwestować w edukcję tych, którzy już są. Żeby nadążyli. Żeby mieli szansę być w ogóle do czegoś potrzebni w świecie rządzonym przez algorytmy. A u nas ” Różaniec do granic” jak francuska Linia Maginota.

Jak to mówiła lwica do świni w wierszyku znanego szeroko bajkopisarza na K ?

„Ródź ty dziesięć, cztery, dwa,

ja jednego-ale lwa!”

 

 

6 komentarzy
  • M
    Posted at 14:41h, 29 listopada Odpowiedz

    W sumie kiedyś roboty będą mogły przejąć wszystkie nasze zadania. Dosłownie, kiedy zaczną myśleć. Staną się specjalistami. Popieram edukację i też mnie wkurza to parcie, że każdy musi mieć dzieci. Ale abstrahując od tego głupiego trendu, wracamy do tematu pracy robotów. Co wtedy z nami? Bo nawet specjaliści mogą w końcu przestać być potrzebni 🙁

    • Wiedźma Radzi
      Posted at 17:17h, 29 listopada Odpowiedz

      I tym trzeba się martwić a nie dzietnością

  • Amanda
    Posted at 19:54h, 02 stycznia Odpowiedz

    Kurde, w telewizji propaganda PISu znowu leci. Twierdzą, że niby te świadczenia na dzieci nie wypychają z rynku pracy kobiet a Rafalska zmieniła front i twierdzi, że to politycy innych partii (anty PIS) wmawiają ludziom, że cytuję: Kobiety nie marzą o niczym innym niż wychowywanie dzieci. I że to wcale nie słowa prawicy. Podali też, że wzrosło zatrudnienie i to przez te świadczenia. I jeszcze jakiś facet się wypowiadał, że jeśli mama dostaje słabo płatną ofertę pracy to lepiej dla niej i DLA GOSPODARKI by jednak została w domu. FACET TWIERDZIŁ O KOBIETACH. NIE KOBIETA. Zamiast zaoferować lepiej płatne miejsca pracy to sieją ferment, że lepiej by ludzie siedzieli z dziećmi niż pracowali. Za marne grosze to zgoda. Ale powinni coś z tym zrobić, by ludzie nie pracowali za grosze a nie jak Ci się nie opłaca to jednak siedź cicho i nie przeszkadzaj a my dalej mamy Cię w du…

    • Wiedźma Radzi
      Posted at 08:39h, 03 stycznia Odpowiedz

      Po raporcie WO jakoś straciłam złudzenia co do pracy kobiet. Skoro połowa nie pracuje, to nie wierzę, że tak im z tym źle. Może to ja żyję w bańce, a kobiety naprawdę w większości CHCĄ siedzeć w domu i nie ma co ich uszczęśliwiać na siłę? Ktoś na ten pis głosuje..

      • Amanda
        Posted at 12:04h, 03 stycznia Odpowiedz

        Bo im nasza kultura pierze mózgi, dlatego tak jest. Poza tym, to w sumie wygodne, nie martwić się o sprawy pracy (jak się np. nie ma dzieci bo tak to dochodzą inne zmartwienia). Ciężko wykrzewić tysiące lat głupich przekonań. Islamiści uważają, że nie ma nic złego w zabijaniu ludzi bo im ich zwierzchnicy wyprali mózgi. W tej sytuacji to jest analogiczne. To nie one chcą. One dają sobie wmówić, że tego chcą. Albo się dostosowują głupio. Poza tym, mężczyźni w naszej kulturze nie mają wyjścia w sprawie pracy a kobietom daje się wybór (w normalnej sytuacji). Gdyby zrobić podobny raport o mężczyznach nie zmuszanych do pracy to też różnie by mogło wyjść. Także trzeba po prostu pracować nad systemem, żeby był dobry dla ludzi 😉

        • Wiedźma Radzi
          Posted at 19:48h, 03 stycznia Odpowiedz

          No w sumie racja, zwłaszcza co do mężczyzn 😉

Post A Comment